Postup práce pri vyhotovovaní fasády:
- ošetrenie a príprava podkladu pred zateplením
- samotné vyhotovenie zateplenia či už sa jedná o polystyrén alebo minerálnu vatu
- nanesenie sieťky a lepidla a následné vyrovnanie povrchu
- penetrácie povrchu
- vyhotovenie omietky (točená, škrabaná), obkladu presne podľa požiadavky zákazníka
Fasáda by mala byť pýchou každého domova či bytovky. Avšak krása nie je všetko, a tak by mala fasáda nielen dobre vyzerať, ale hlavne plniť svoju najpodstatnejšiu úlohu a tou je chrániť nosnú konštrukciu pred vrtochmi počasia. Fasádu domu tvoria najčastejšie omietky, nátery a obklady. Preto sa snažíme aj my dbať na kvalitu odvedenej práce.
- k návrhu a realizácii kvalitnej a odolnej fasády potrebujeme veľa odborných znalostí a zručností. Fasády sa skladajú z mnoho prvkov ako napríklad sokle, ostenia a dverové zárubne, lodžie a balkóny. Taktiež sa veľmi často stretávame s potrebou náväznosti fasády na ploché alebo šikmé strechy. Každý takýto prvok musíme starostlivo navrhnúť a dôkladne zrealizovať. Pre správne a funkčné riešenie fasády musíme dôkladne vybrať tepelnoizolačné materiály. S ich výberom Vám radi pomôžeme pokiaľ to už nemáte v projekte presne zadefinované.
- našim zákazníkom sa snažíme poskytnúť kvalitnú prácu presne podľa Ich predstáv.
- minerálna vata či polystyrén ?
Zateplenie obvodových stien by malo byť dnes už samozrejmosťou. Aj keď každá stavba je individuálna, nachádza sa v iných podmienkach a nemusí ísť nutne len o rodinný dom či byt v meste, pokojne môže ísť o chatu či kanceláriu.
K rozhodujúcim parametrom patrí:
- parapriepustnosť
- objemová hmotnosť
- merná tepelná kapacita
- tepelná vodivosť, ktorá sa udáva ako súčiniteľ tepelnej vodivosti W/(m. K) a časovej jednotky, respektíve môže ísť o hodnotu tepelného odporu R (m2 . K)/W).
Tepelná vodivosť sa odvíja od druhu izolantu (materiálu) a tepelný odpor je pre zmenu vlastnosť konštrukcie (hrúbka izolácie).
Polystyrén
Polystyrén delíme na dva typy. Tým prvým je expandovaný penový polystyrén (ESP), ktorý patrí medzi najbežnejšie. Expandovaný penový polystyrén sa vyrába polymerizáciou styrénu, ktorý je vedľajším produktom pri spracovaní ropy. Výhodou je jeho nízka hmotnosť, ľahká manipulácia, nízka nasiakavosť a jednoduchá montáž. Ide o syntetický produkt.
Druhým typom je extrudovaný polystyrén (XPS). Extrudovaný polystyrén je vysoko odolným druhom tepelnoizolačného materiálu, ktorý odolá aj skutočne vysokej vlhkosti či objemovej hmotnosti. Používa sa pri zvislej vonkajšej tepelnej izolácii pri kontakte so samotnou pôdou.
V prípade, že je pre vás dôležitý aspekt ceny, rozhodnúť sa môžete pre ESP. Jeho výhoda tkvie okrem nižšej ceny v jednoduchšej manipulácii, nakoľko je podstatne ľahší ako minerálna vlna. Má ideálne tepelnoizolačné vlastnosti, je odolný voči silnému vetru a vlhkosti. EPS je recyklovateľný a nezávadný materiál, stále najobľúbenejší spomedzi všetkých izolantov na zateplenie rodinných domov, polyfunkčných budov aj na zateplenie panelákov.
Okrem klasického bieleho polystyrénu máte na výber aj sivý fasádny polystyrén s prímesou grafitu. Vyznačuje sa lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami ako biely EPS, oproti ktorému má pri rovnakej hrúbke až o 20% lepšiu tepelnú izoláciu. Je vhodný aj pre nízkoenergetické stavby.
Vata
Aj tento izolačný materiál má svoje interné delenie. Delí sa na sklenú minerálnu vatu a kamennú minerálnu vatu. Samotná sklená vata je používanejšia a je vyrábaná z kremíka a zložiek drveného recyklovaného skla. Hlavnými výhodami, okrem kvalitnej izolácie, je aj vysoká ohňovzdornosť a paropriepustnosť, ktorá nespôsobuje kondenzáciu vlhkosti. Nevýhodou však je menšia objemová hmotnosť.
V porovnaní s polystyrénom si inštalácia vaty vyžaduje zložitejší spôsob kotvenia, kedy potrebujeme najskôr naniesť stierku, lepidlo a následne vatu ukotviť. Vatu nepoužívame pri zatepľovaní vlhkých stavieb, keďže pri kontakte s vodou vata stráca svoje tepelnoizolačné vlastnosti.